Warszawa, Ursynów, Aleja K.E.N. 48                                               tel. 22 4 36 36 36

 Terapia VECTOROWA

 

W naszej klinice system Vector jest wykorzystywany do zapobiegania i leczenia chorób dziąseł, paradontozy, tkanek wokół zębów, implantów, uzupełnień protetycznych czy cementu korzeniowego, które dzięki zastosowaniu metody Vector nie zostają uszkodzone. Leczenie z wykorzystaniem tego urządzenia niejednokrotnie pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej.

Terapia z zastosowaniem systemu ultradźwiękowego Vector Paro jest delikatna i bezbolesna.

 

Hydroksyapatyt

Hydroksyapatyt to mineralne rusztowanie tkanki łącznej odpowiedzialnej za mechaniczną wytrzymałość kości, stanowiący około 70% masy kości, zapewniając jej odpowiednie właściwości mechaniczne. Jest nieorganicznym budulcem tkanki kostnej i zębów.

Atrakcyjność hydroksyapatytu wynika przede wszystkim z jego biozgodności i zdolności do bezpośredniego wiązania się z tkanką kostną. Możliwość tworzenia trwałego połączenia z kośćmi wykorzystuje się w ortopedii, głównie poprzez nanoszenie powłok na metalowe implanty i w stomatologii na przykład wypełniając hydroksyapatytem ubytki i stymulując w tym miejscu kość do wzrostu. W stomatologii hydroksyapatyt jest stosowany w postaci proszków lub porowatych bloków. Wypełnia się nim ubytki kostne będące skutkiem amputacji fragmentu kości związanej np. z nowotworem.

Takie zastąpienie ubytku to gwarancja wytworzenia trwałego, wytrzymałego połączenia z kością.

Szkliwo jest narażone na ciągłe procesy niszczenia i demineralizacji pod wpływem działania kwaśnego środowiska. Hydroksyapatyt, który wbudowuje się w strukturę zębów przeciwdziałając w ten sposób ich nadwrażliwości.

 

Podczas przeprowadzania terapii vectorowej stosuje się zawiesinę fluidu polerującego zawierającego bardzo drobne cząstki hydroksyapatytu (HA). Powoduje to całkowite usunięcie przylegającej, szkodliwej flory bakteryjnej, czyli podstawowej przyczyny chorób przyzębia oraz ich nawrotów. Także powierzchnie korzenia zostają wypolerowane, zaimpregnowane i uzdatnione w ten sposób aby powstał nowy przyczep dziąsła do korzeni zębów. Drobny rozmiar ziarna i niska twardość powierzchni cząstek HA wraz z delikatnym efektem polerowania zapobiegają uszkodzeniom lub usunięciu twardej tkanki z powierzchni korzenia zęba.

 

Pierwsza faza terapii vectorowej to faza higienizacyjna.

Zasadnicze leczenie przyzębia powinno być poprzedzone fazą higienizacyjną, w której ze wszystkich obszarów naddziąsłowych usunięty zostaje kamień nazębny i płytka bakteryjna. Elementem tej fazy jest również uświadomienie pacjentowi, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, a także przeprowadzenie instruktażu. Fazę zamyka profesjonalne czyszczenie zębów.

 

 

Zasadnicza faza terapii vectorowej.

Wszystkie obszary poddziąsłowe zębów zostają:

Oczyszczone

Wypolerowane

Zaimpregnowane specjalnym fluidem zawierającym hydroksyapatyt, czyli substancję z której zbudowany jest ząb.

Kieszonki dziąsłowe i powierzchnia korzenia zostają dokładnie oczyszczone ze złogów płytki bakteryjnej.

 

 

Periodontitis jest procesem przewlekłym, którego leczenie może być zakończone długotrwałym sukcesem tylko wtedy gdy zęby i dziąsła (czyli przyzębie) są regularnie kontrolowane i oczyszczane.

Częstotliwość zabiegów podtrzymujących dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjentów.

 

Choroby przyzębia - pierwsze objawy

 

• Krwawienie dziąseł

• Obrzęk i zaczerwienie dziąseł

• Cofanie się dziąseł

• Nadwrażliwość szyjek zębowych

• Nieprzyjemny zapach z ust

• Rozchwianie zębów

 

Jak powstaje zapalenie (przyzębia periodontitis)?

 

Zapalenie przyzębia jest wywoływane przez płytkę bakteryjną, która gromadzi się najczęściej na krawędzi dziąseł i w przestrzeniach międzyzębowych. Jeśli płytka nie będzie regularnie usuwana, organizm zareaguje na nią stanem zapalnym. Pierwszym i najczęstszym objawem jest krwawienie dziąseł.

Jeżeli zapalenie dziąseł nie będzie leczone, może rozwinąć się w zapalenie przyzębia. Początkowo zapalenie dziąseł przechodzi w postać chroniczną, a następnie rozprzestrzenia się na otaczające zęby tkankę łączną oraz kości zębodołu. Na skutek tego dochodzi do wzmożonego krwawienia dziąseł, "cofania się" dziąseł i utraty kości zębodołu. Prowadzi to do rozchwiania, a następnie utraty zębów.

 

  

 

Faza przygotowania

 

Aby zapewnić optymalny/maksymalny efekt terapeutyczny pacjent przechodzi fazę przygotowania, zawierającą:

• Instruktaż higieny jamy ustnej.

• Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą urządzeń ultradźwiękowych całkowicie bezpiecznych dla   pacjenta, pozwalających bardzo szybko i dokładnie oczyścić powierzchnię zębów.

• Piaskowanie.

Likwiduje osady i przebarwienia z kawy, herbaty i tytoniu. Dzięki użyciu preparatu przeciwzapalnego już po jednym zabiegu następuje widoczna redukcja krwawienia dziąseł.

• Stosowanie wspomagania środkami chemicznymi w postaci płukanek, żeli i iniekcji oraz antybiotykoterapii.

 

Faza chirurgiczna

 

W przypadku zaawansowania choroby pacjent przechodzi fazę chirurgiczną w postaci:

• Kiretaży zamkniętych i otwartych (oczyszczenie kieszeni przyzębnych).

• Zabiegów płatowych pozwalających na usunięcie ognisk zapalnych kości.

• Zastosowania materiałów odbudowujących utraconą tkankę kostną.

Ubytki kości powstałe w przebiegu paradontozy prowadzą do utraty zębów. Jedyną metodą pozwalającą na utrzymanie zębów w jamie ustnej są zabiegi regeneracyjno-odbudowujące, tzw. sterowana regeneracja tkanek i kości (GTR i GBR).

 

  

Sterowana regeneracja tkanek

 

Jako jedna z niewielu klinik w Polsce stosujemy najnowocześniejsze metody odbudowy utraconych i zniszczonych tkanek, z użyciem materiałów stymulujących rozrost kości i naprawę tkanek miękkich, takich jak emdogain, biomateriały i błony zaporowe oraz z wykorzystaniem przeszczepów tkanki własnej do pokrycia recesji dziąsłowych lub odbudowy kości.

 

Szynowanie zębów

 

W przypadku znacznego rozchwiania stosuje się szynowanie zębów polegające na ich zblokowaniu celem unieruchomienia. Można to osiągnąć systemami szynującymi, włóknem szklanym lub mostami protetycznymi. W niektórych przypadkach pacjenci po leczeniu wymagają wykonania uzupełnień protetycznych chroniących i podtrzymujących efekty leczenia.

 

Korekcja ortodontyczna

 

W szczególnych przypadkach chorób przyzębia możliwe jest zastosowanie korekcji ortodontycznej.

Nowoczesna periodontologia dostarcza szerokiego wachlarza metod terapeutycznych, jednak skuteczność leczenia zależy nie tylko od lekarza, ale wymaga również zaangażowania w proces leczenia ze strony pacjenta.

 

Kontakt

Rejestracja

Godziny przyjęć

RODO

Klinika Stomatologiczna Dentic Art

Aleja K.E.N. 48

Ursynów, 02-797 Warszawa

tel. 22 436 36 36

stomatologia@denticart.pl

Prosimy o kontakt telefoniczny:

tel. 22 436 36 36

stomatologia@denticart.pl

Zapraszamy do odwiedzenia Kliniki:

poniedziałek - piątek 9-20

 

 

Administratorem Państwa danych osobowych jest Dentic Art Implantologia Wójcik Sp. k. z siedzibą w Warszawie, Aleja K.E.N. 48, 02-797 Warszawa, NIP 9512531047, KRS: 0000937669 REGON: 520652467 zwany dalej: „Administratorem”.

Możecie Państwo skontaktować się z Administratorem dzwoniąc pod numer telefonu 22 436 36 36 lub pisząc na adres mailowy: ado@denticart.pl